Web Tasarımı

Biz nasıl bir web tasarımı yapıyoruz?
Web grafik tasarımı, web tasarımı alanı ile yakın münasebetli bir mevzu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde, ayrı bir dal olarak çok geniş bir alanı işgal etmektedir. Klasik bir grafik tasarımcı beraber, web tasarım; alanında çalışmaya başladığında klasik tasarım anlayışının ve alışkanlıklarının yeterli olmadığını kısa süre ayrım edecek ve bu iş dahilinde ayrıca deney edinmesi, ayrımına varması dahil de güç olmayacaktır. Günümüzde sunulan ve üzerinde çalışılan web tasarımları,seo eğitimi kampında iki haftalık ile yapılırken bir sanatsal çalışma olmaktan tamamen sıyrılarak kullanıcıları yormadan daha minimalist tasarıma ve kullanıcı dostu olmakla beraber, web sitesinde gezinmeleri dahilinde sadeleşme yolunu seçilmektedir.

Web standartları, değişik web sayfası görüntüleme cihazlarının, web sitesi içinde sunulan bilgileri aynı şekilde kullanıcıya göstermesine yardım eden bir takım yazılım teknolojileri toplamına verilen isimdir. Web standartları sayesinde, sunulan bilgi, elektronik ortamda web tarayıcıları tarafından görüntülenebilir hale geliyor. Web standartları, bazı erişebilirlik kurallarını içerdiğinden, web sitesi kodlama standartlarını uygulayan bir web sayfası, sitenin düzgün görüntülenmesi yolunda doğru bir adım atmış olacaktır.

Sunum ve bilgiyi, yeni geliştirilen CSS kuralları ile ayırırsanız, sunulan bilgi, herkese ve her cihaza ulaşabilecektir. Kullanıcı, ister bir bilgisayar isterse cep telefonu tarayıcısı ile aynı bilgiye sorunsuz bir şekilde ulaşabilecek ve bilgiyi dijital ortamda doğru olarak görüntüleyebilecektir. CSS ile geliştirilen bir web sayfası ile tablo kullanılarak yapılmış bir web sayfası arasındaki boyut farkı yüzde 25 ile 50 arasında değişmektedir. Hızlı olduğunu düşündüğünüz bir web ana sayfasını bilgisayarınıza kayıt ederek ve boyutuna bakarak bunu daha iyi ayırt edeceksiniz. Web sayfalarınızı barındıran yer sağlayıcı şirket (sunucu), kullandığınız internet trafiğine orantılı olarak aylık para talep edebilir.

Web standartları ile hazırlamış olduğunuz sayfaların boyutu küçük ise, web siteniz daha düşük bir İnternet trafiği oluşturarak size ya da müşterinize para tasarrufu sağlayacaktır. Web sitenizin tasarım ve görünümünü değiştirmeden, daha fazla ve kaliteli ziyaretçiyi web sitenize çekebilmeyi; arama motoru optimizasyonu (seo) ile sağlayabilirsiniz. Optimize edilerek oluşturulmuş web sayfaları ile arama motorlarında ilk sayfada yer almanız mümkün olabilir.

Arama motorlarının mantığını (yapay zeka) bilmeniz önemlidir. Güncel kodlama sistemleri ile geliştirilen bir web sitesinde bilgi ve sunumun ayrılması sayesinde; eğer site içinde, sitenin tümünü etkileyecek bir değişlik yapılması gerekiyorsa, CSS dosyası üzerinde yapılacak bir düzenleme ile tüm siteyi etkileyecek bir değişim gerçekleştirilebilir. Bu şekilde her bir sayfayı tek tek düzenlemek yerine tek bir dokunuş ile sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Web tasarım genellikle reklam ajansı ve şirket arasındaki iletişim ile web sitesi oluşturulur. Bu süreçte işletme nereye ulaşmak istemektedir, beklentileri nelerdir, kurum renkleri, yazılım eklemeler, kurum kimliğine uygun tasarım yapısı, iletişim kanalları vs. sorgulanır. Şirketin beklentileri ile sektördeki rakipler karşılaştırılır. Araştırma içeriği; web sitesinin global veya yerel pazarda işletmeyi rakipleri karşısında birçok anlamda güçlendirecek iletişim altyapısının hazırlanması olacaktır. Web sitesinin menü yapısı, kategori yapısı, galeriler, bilgiler, yazılımlar v.b. gibi maddeleri içeren site haritası çıkartılır.

Web sitesinde kullanılacak tüm içerikler, ziyaretçi eğilimleri ve gezinme hareketleri baz alınarak oluşturulmalıdır. Planlama aşamasındaki site haritasında belirlenen maddelerin detaylandırılması, ziyaretçiler için geliştirilmesidir. Grafik tasarım kural ve uygulama metotlarının, yazılım tekniklerine ve şirketin kurum kimliğine uygun olarak hazırlanmasıdır. Tasarımı ve yazılımı tamamlanan web sitesinin veri girişleri kontrol paneliyle sağlanır. Bütün veriler eksiksiz yüklenerek bir sonraki test aşamasına hazırlanır. Görsel ve yazılımsal hatalar şirketin imajını olumsuz etkileyeceği için son kontroller titizlikle yapılmalıdır.

Tasarım ve kodlama entegrasyonu kontrolü :
• Sayfa açılış hızı
• İçeriğinde kullanılan materyal yapısı
• İnternet tarayıcıları (browser) uyumu
• Cihaz (smartphone, tablet) uyumu
• Kodlama hata testleri
• Retina ayarları (Yüksek çözünürlüklü cihaz uyumluluğu)
• Arama Motoru Optimizasyonu (seo) uygunluğu
• Font, İcon Kullanımı veya CSS Sprite
• W3C Testi (HTML5 Doğruluk Testleri)
• SitemapXML Ayarları
• Güvenlik testleri Web sitesi içeriğinde kullanılan modüller, görseller, eklentiler vb. gibi yazılımların düzgün çalıştığının onayını almak için testlere yüksek oranda ihtiyaç vardır.

Tüm aşamalardan geçtikten sonra web sitesini yayına açılması ve tanıtılması. Web sitesinin yayına açıldıktan sonra kullanılan yeni görsellerin (boyut, ölçeklendirme, renk/ışık yeterliliği, doğru görsel seçimi) uygunluğunun kontrolü, arama motoru optimizasyonu (seo) geliştirmeleri, internet reklamları stratejilerinin belirlenerek hayata geçirilmesi, kullanıcı eğilimlerine göre olası yazılımsal eklemeler gibi ihtiyaçlarla şekillenir.

Bizdeki web tasarımı yapılmış siteler;
1- Google haritalarına kayıt edilmesi,(fotoraflı, yorum eklenmiş)..
2- Domain (alanadı), hosting (sunucu), e-mail(elektronik posta) adresi sağlıyoruz..
3- En az 9 -10 sayfalık web sitesi..
4- Şehir rehber sitelerine kayıt..
yukarıdaki önceliklere daima, öncelikle, mutlaka sahiptir..